برنامه گروه تئاتر برجاس در مدرسه فاضل لنکرانی

نوشته شده توسط Super User on . Posted in Uncategorised

شرکت برجاس  با  هدف ترویج مفهوم حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی و توسعه و ترویج فضای کسب و کار مسئولانه خود را متعهد به حمایت از فعالیتهای فرهنگی , هنری  دانسته  و در راستای تحقق این هدف اقدام به حمایت از فعالیتهای فرهنگی و هنری گروه های جوان فعال در حوزه شاهنامه خوانی نموده است , باشد که این حمایتها منجر به توسعه فضای فرهنگی کشور و شکوفا شدن استعدادهای درخشان جوان کشورمان گردد.  فرزندانی که سازنده آینده این مرزو بوم هستند  .

گروه شاهنامه خوانی این فرزندان ایران زمین بر این باور هستند………

به نام خداوند جان و خرد                                                                        کزین برتر اندیشه بر نگذرد

 

از زمان‌های خیلی دور، پدران و مادرانِ سرزمین ما، بر آن بودند که دست یافته‌های خویش را برای آیندگان بجای بگذارند. این هدف را از راه‌های گوناگون آماج می‌کردند: مانداگها با نمادهایشان، جشن‌ها و فلسفه‌هایشان، اسطوره‌ها و پیام‌هایشان و…، همه از این دست کوشش نیاکانمان می‌باشد.

اثر ارزشمند حکیم فرزانه ابوالقاسم فردوسی در بیش از ۱۴ قرن پیش برای آن که فرهنگ و زبان سرزمینمان رو به نابودی می‌‌رفت، پویشی‌ست در خور ستایش در نهاد ایرانی که در قالب گنجینه‌یی جاودانه به نام «شاهنامه»، خود را می‌نمایاند.

در این میراثِ گرانبهای نسل‌ها دانایی و خرد نیاکان فرهیخته، انسان آرمانی را در آزادگیِ پهلوانی با نامِ «رستم دستان»، که همیشه پاسدار و پشتیبان حقیقت بوده و در خدمت سرزمین، می‌نمایاند. برای پهلوان بودن نه تنها توانایی تنانی بایستگی داشت بلکه باید آن فرد از نظر انسانی نیز در جایگاه درست و والایی می‌بود، تا پهلوان این سرزمین خوانده می‌شد. (گذر از هفت خوان خود گواهی است بر این سخن)

چرا که پهلوانی؛ همانا پاسداری از حقیقت است. آری در هنگامه‌ی سختی‌ها و ناراستی‌هاست که جان‌ها باید فدا شود تا تنها «حقیقت» بماند.

و این گونه بود که حکیم ابوالقاسم فردوسی با تلاشی پدرانه ۳۰ سال عمر خود را در گرو مهر به انسان‌ها و پاسداری از حقیقت بگذاشت که ما در این زمان و در پی گذشت سال‌هایی بسیار، دل به گفتار او بسپاریم و نیکی‌ها را بیاموزیم و برای آیندگان به یادگار بگذاریم تا فرزندان ایران عزیزمان همواره پاسدار حقیقت باشند.

پس بدانیم و به یاد بسپاریم که:                      

هر آنکس که شهنامه خوانی کند                                                                 چه مرد و چه زن، پهلوانی کند

برنامه های اجراشده در مدرسه فاضل لنکرانی

  • ·        بحر طویل
  • ·        توضیح درباره حکیم ابوالقاسم فردوسی و انسان آرمانی رستم پهلوان
  • ·        گذر سیاووش از آتش
  • ·        خوان اول از هفتخوان رستم

 

سرپرست گروه : مهتاب ناصری

هماهنگ کننده : آناهیتا خدایاری

راوی : کمیل حاتم خانی

گروه نقالان

پرنیان کاظمی

ماهور براره

یسنا عبدی

هلیا محمدی

سارا شربت دار

کسری اصغری

 

20140506_145424